Имя существительное
УМК «Школа России». Учебник: А. Х. Нуриева, Ч. М. Харисова
Урок объяснения новой темы; имена собственные
Цель урока:
1. Научить изобретать имена собственные в тексте ,правильно чертить имена собственные
2. воспитывать навыки грамотного письма
3. воспитывать навыки самостоятельной работы
УМК «Школа России». Учебник: А. Х. Нуриева, Ч. М. Харисова
Урок объяснения новой темы; имена собственные
Цель урока:
1. Научить обретать имена собственные в тексте ,правильно заносить имена собственные
2. воспитывать навыки грамотного письма
3. воспитывать навыки самостоятельной работы
№ |
Этапы урока |
Время урока |
Деятельность учителя |
Деятельность ученика |
1 |
Орг. момент |
2 |
Знакомит с инструкцией выполнения работ |
Слушают. Ставят себе цель. |
2 |
Знакомство с правилом |
4 |
Предлагает произносить правило |
Читают правило |
3 |
Самостоятельная занятие по карточкам ТИО |
36 |
Проверяет работы, помогает ученикам при возникновении трудностей |
Читают задания , выполняют задания |
4 |
Рефлексия |
2 |
Подводит итоги урока. |
Выясняют, достигли ли они поставленной цели |
5 |
Домашнее задание |
1 |
Берут те, который не закончил работу в класссе |
Дрес барысы:
На”3”:
Бертрдн булган предметларны, кренешлрне кешелрне берсен ген бирел торган исем ялгызлык исем дип атала. Ялгызлык исемнр рвакыт баш хрефтн языла.
Ялгызлык исемнрг тбндгелр кер:
- Кеше исемнре м фамилиялре: Слим, Айрат, Хайруллин, Нбиева .б.
- Хайван кушаматлары: Караборын, Муйнак, Мырауан .б.
- Ил, длт, шр, авыл, тау, елга, кл исемнре: Татарстан Республикасы, Урал тавы, Идел елгасы .б.
- Бйрм, тарихи вакыйга м истлекле кн исемнре: и кне, Корбан гаете, Сабантуй бйрме .б.
- Газета, журнал, китап исемнре. Алар янында куштырнак (“”) билгесе куела: “Сабантуй” газетасы, “Ялкын” журналы, “Алмачуар” хикясе, “Татар халык киятлре” китабы
Сыйныфташларыны исемнрен тркемлп яз.
Кызлар:
Малайлар:
Елга исемнрен м шр исемнрен 2 баганага аерып яз.
Казан, Бгелм, Миш, Агыйдел, Кама, Идел, Чистай, Яшел зн.
На “4”:
1. я эчендге сзлрне тиешлесен куеп яз:
2.. Дресен бетерде (азат, Азат)
хзер ул эштн (азат, Азат)
Бакчадан кайта (алсу, Алсу)
Йзлре аны (алсу, Алсу)
йд уйнарга, (аяз, Аяз)
Бген кн матур, (аяз, Аяз)
Исеме аны (ирк, Ирк)
зе д ул бик (ирк, Ирк)
Тбнд бирелгн срлрне кайсысын кем язган? Авторларын крстеп мл тзеп яз:
“Туган тел” Муса лил
“Сертотмас рдк” Габдулла Тукай
“Кечкен дуслар” Абдулла Алиш
“Швли” Мит Гафури
“Чикертк белн Кырмыска” Шкт Галиев
Хаталарны тзтеп, кчереп яз.
1). Уку дресенд бес галиман ибраимовны алмачуар исемле хикясе турында сйлштек. 2). йге каникулда мансур караборынны дусты исемле китап укырга ыена. 3). Укытучыбыз герой-шагыйрь муса лилне иаты м батырлыгы турында сйлде.
На “5”
III. Ялгызлык исемнрен кертеп зе яшгн шр (урам) турында кечкен хикя яз.
Земдиханова Дилбяр Мавлитовна
Гимназия №17 им. Г. Ибрагимова
G17.@ edu.tatar.ru