Май 2

Глагол повелительного наклонения, его склонение

Цель: Познакомить с глаголом повелительного наклонения, его склонением по лицам и числам; проверить понимание ранее пройденного материала через решения тестов;

развивать навыки самостоятельной работы.
Оборудование: карточки, тесты, учебник.

Цель: Познакомить с глаголом повелительного наклонения, его склонением по лицам и числам; проверить понимание ранее пройденного материала через решения тестов;

развивать навыки самостоятельной работы.
Оборудование: карточки, тесты, учебник.

Проект урока

Этап урока

Деятельность учителя

Деятельность ученика

Время

Орг.момент и целеполагание

Знакомит с целью урока, настраивает на работник лад

Ставят накануне собой мета выполнить все задания и получить высокую оценку

1 минута

Актуализация знаний

Помогает ученикам при помощи опорных таблиц вспомнить вещь прошлых уроков

Актуализируют свои знания, которые понадобятся на сегодняшнем уроке

4 минуты

Самостоятельная работа:
1) действие тестов 2) самостоятельное изучение нового материала.
3) занятие с разноуровневыми карточками

Раздает тесты, контролирует выполнение, оказывает индивидуальную помощь.
Раздает карточки, организует самостоятельную работу

Выполняют тесты.
Изучают материал, выполняют задания

35 минут

Рефлексия

Подводит сумма работе, анализирует карту достижений

Сравнивают полученную оценку с той, что планировали получить в начале урока

3 минуты

Индивидуальное домашнее задание

Предлагает брать некоторые карточки домой

Желающие забирают карточки домой

2 минуты

Карточка №1

Кп нокталар урынына фигыльлрне тиешлесен куеп кчереп языгыз.

Сн буена … лл нишлим –
Кайтам кебек мин ткнем.
Чишмлрне суын …,
Кут и бтен тнем.
(Фигыльлр: крсм, татысам, кайтсам, эчсм)

Боерык фигыльлрне ген сайлап алып языгыз.

ырлый, тырышса, укы, тзе, язар, уйнаса, яшсен, шаярыр, шаярсын, уйнаган, барса да.

Кайтым юнлешендге фигыльлрне сайлап, кчереп языгыз.

Бизгн, сйлде, тапкан, бизн, бизгннр, ктел, сизен, эшлнгннр, трен, ыенган, ябынды.

113 нче кнег. М.Мдиев среннн м мзктн алынган зеклрдн боерык фигыльлрне табып, нинди мгън тсмере белдерен языгыз.

116 нчы кнег. Боерык фигыльлрне юклык формасына куеп языгыз.

“Дидактик материаллар” (.Н.Сафиуллина) китабындагы 1 нче изображение биременнн (87 бит) боерык фигыльлрне язып алыгыз, барлык-юклык, зат-сан формасын билгелгез (рнк: кил – барлыкта, II зат, берлек сан).

Яса, яп, тыла фигыльлрен зат-санда трлндерегез.

Карточка №2

Мкальлрдге затланышлы фигыльлрне ген кчереп языгыз.

Туган телем – з телем, кая барсам – з кнем. ичкемне зенн тбн куйма. “Мин яман” дигнне ичбердн ишетмссе. ичкем з гаебен крмс. Сйлгн рбер сзг ышанма.

Тексттан затланышлы м затланышсыз фигыльлрне ике баганага аерып языгыз.

Ике пле илпзен ябышып, рге орлыклары очып йри. Аэрочана кебек. Иртнге ил аларны урман эченнн кырга алып чыккан. Орлыклар табигатьне шул кчен бирелгннр д шуалар так точно шуалар. Бичаралар! Сезне барыгызга конечно зифа буйлы рге булып утыру насыйп булмас. ил сезне кырга алып чыгып китр. Аннан бер знг хтле сезне шудырып алып барыр. Сезне кар кмр. Яз иткч, ташу суы агызып алып китр сезне. (М.Мдиев)

Уртаклык юнлешендге фигыльлрне сайлап языгыз.

Бизгн, сйлде, карашкан, чабыша, табышты, тапкан, бизн, бизш, язылды, языша.

113 нче кнег. Г.Тукай м М.лил шигырьлреннн боерык фигыльлрне табып, нинди мгън тсмере белдерлрен языгыз.

116 нчы кнег. Саналган 7 боерык фигыль белн 7 мл языгыз.

114 нче кнег. Мкальлрдн боерык фигыльлрне язып алыгыз, барлык-юклык, зат-сан формаларын билгелгез.

Тап, укы, кл фигыльлрен зат-санда трлндерегез.

Тест сораулары

Нинди сз тркеме фигыль дип атала?

А) Эшне, хрктне процесс рвешенд белдер торган мсткыйль сз тркеме.
Б) Предметны билгесен белдергн мсткыйль сз тркеме.

Болар нинди фигыльлр?

Тырышса, кайгырса да.
А) Хикя фигыльлр.
Б) Шарт фигыльлр.

Монда нинди фигыльлр?

Тырышты, эшлгн, крдек, барганбыз.
А) Хзерге заман хикя фигыллр.
Б) ткн заман хикя фигыльлр.

Затланышлы фигыльлрне билгелгез.

А) Сыйфат фигыль, хл фигыль, исем фигыль.
Б) Боерык фигыль, хикя фигыль, шарт фигыль.

Затланышлы фигыльлрне кайсысы ч заманда верно була ала?

А) Шарт фигыль,боерык фигыль.
Б) Хикя фигыль.

Бу зект нинди фигыльлр бар?

А итр ле сабантуй,
Котлар аны килчк. (Ш.Г.)
А) Килчк, котлар.
Б) А итр, котлар.

Татар теленд фигыльлрне нич юнлеше бар?

А) 5.
Б) 6.

Гарифуллина Мадина Давлетзяновна
Гимназия № 2 Казань
g2.kzn@edu.tatar.ru



Copyright 2020. All rights reserved.

Опубликовано 02.05.2016 asvfedf в категории "Информация