Май 2

Закрепление темы: «Словообразование

Проект урока

Цель: систематизировать знания учащихся о словообразовании

Задачи урока:

Обучающие: систематизировать знания учащихся о словообразовании

Развивающие: развивать речь, орфографическую зоркость, логическое мышление, творческие способности детей;

Воспитывающие: развивать бережное приказ к природе

Проект урока

Цель: систематизировать знания учащихся о словообразовании

Задачи урока:

Обучающие: систематизировать знания учащихся о словообразовании

Развивающие: развивать речь, орфографическую зоркость, логическое мышление, творческие способности детей;

Воспитывающие: совершенствовать бережное положение к природе

Оборудование: карточки с заданиями, альбомы с буквами

№ п.п.

Этап урока

Время

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

1.

Организационный момент. Целеполагание

1 мин.

Знакомит с темой и целью урока

Ставят себе мета ответить на вопросы, достичь той отметки, которую желают получить зa урок.

2.

Устный словарный диктант

5 мин

Показывает болтовня с пропущенными орфограммами

Поднимают нужную букву, проверяют себя, сверяя свои ответы с ответами на доске. 

3.

Закрепление пройденной темы

36 мин

Раздаёт задания

 Задания выполняют в тетрадях

4.

Рефлексия

2 мин

Подводит сумма урока

Сравнивают следствие таблицы с предполагаемым результатом.

5.

Индивидуальное домашнее задание

1 мин

 

Записывают домашнее задание

Дрес барышы
1.Дресне темасы белн таныштыру.

2. ткн дреслрд алган белемнрг нигезлнеп, “Ромашка” уены ткр.

  • Ясалышы буенча нинди сзлр була?
  • Сзне тп мгънне з эчен алган кисге ничек атала?
  • Кушма сзлр ничек ясала?
  • Кушма сзлрд кайчан ь, ъ языла?
  • Парлы сзлр ничек ясала?
  • Тезм сзлр ничек ясала?

2. Телдн диктант
            Бер…юлы, ар…як, бер…аз, шл…яулык, яш…смер, ел…язма.
2. ткн теманы ныгыту стенд эш
2.Трле авырлыктагы карточкалар белн эшл (Биремнр А.Х.Нуриева, Ч.М.Харисова м З.И.амалетдинова дреслеклрен нигезлнеп тзел)

Индивидуаль эш.

  • нче др.

1.Сзлрне 2 баганага блеп яз.
Тамыр сзлр Ясалма сзлр
Блм, урманга, савыт- саба, балалар, дреслек, дрест, бген, баскыч, дусны, ипи, мк илге.

  • Сзлрне трем итеп яз.

Скатерть, детство, столица, запад, летопись, платок, шиповник, всегда,

2нче др.

1. Парлы сзлрне язып бетер.
Бала- …, исн — …, малай — …., кн -…
… – имеш, … – тоз, … – кыз, … – черки.
2. 3 кушма, 3 тезм, 3 парлы сз яз.

3 нче др.
2. Терк сзлрне кулланып, “Сабантуйда” дигн темага хикя тзеп яз.
Сабантуй, ркем, карты –яше, бала – чага,ыр — бию , уен –клке, тм – том, ашыга –ашыга, ат чабышы, трле – трле.          

__________________________________________________________________________

Индивидуаль эш.

  • нче др.

1.Сзлрне 2 баганага блеп яз.
Тамыр сзлр Ясалма сзлр
Блм, урманга, савыт- саба, балалар, дреслек, дрест, бген, баскыч, дусны, ипи, мк илге.

  • Сзлрне трем итеп яз.

Скатерть, детство, столица, запад, летопись, платок, шиповник, всегда,

2нче др.
1.Парлы сзлрне язып бетер.
Бала- …, исн — …, малай — …., кн -…
… – имеш, … – тоз, … – кыз, … – черки.
2. 3 кушма, 3 тезм, 3 парлы сз яз.

3 нче др.
2. Терк сзлрне кулланып, “Сабантуйда” дигн темага хикя тзеп яз.
Сабантуй, ркем, карты –яше, бала – чага,ыр — бию , уен –клке, тм – том, ашыга –ашыга, ат чабышы, трле – трле.          

Индивидуаль эш.
1 нче др.

Укы, сйлм фигыльлрен зат-сан белн трлндерерг.
2нче др.

1.Фигыльлрне тап, рнкт бирелгнч тикшер

рнк: очмый — фигыль, юклыкта, 3 затта, берлек санда.
Мин р елны кошлар чен милш киптерм.

Тамаклары тук булса, кошларны салкыннар куркытмый.

Без кошларга кн саен им сиббез.

2.Тиешле зат-сан кушымчаларын куеп яз.
Мин Казан шренд яш…, ченче сыйныфта укы … .
Сез имлекк нинди азыклар сал … ?
бес р кыш кошлар чен “ашхан” ач… .
 
3 нче др.
1.Мкальлрне язып бетер.
Бер … , икенче чын сзе д … .
Тыйнакны кулы … , мактанчыкны теле … .
Оясыз сандугач … .
 Былтыр кысканга, быел … .

2. Терк фигыльлрне кулланып, “Кошкайларны сыйлыйбыз” дигн темага хикя тзеп яз.
итте, ачыгалар, туалар, ярдм итбез, элбез, сиббез, салабыз, сыйлыйбыз, куркытмый, шатланалар.

стм бирем
Бирелгн рифмаларны кулланып, шигырь язып кара.
___________________________________________кышларда
___________________________________________ кошларга
___________________________________________ ит
___________________________________________ кышларга

Хайруллина Нурия Василовна
МБОУ «Татарская гимназия №17 имени Г. Ибрагимова» Мос



Copyright 2020. All rights reserved.

Опубликовано 02.05.2016 asvfedf в категории "Информация