Май 2

Проверочная работа

Учебник «Английский в фокусе» для 5 класса (“Spotlight”), авторы Ю. Е. Ваулина, О. Е. Подоляко, Д. Дули, В. Эванс. “Просвещение”, 2006
Цели урока:
1) обобщить и проверить знания и умения учащихся, полученные ими в процессе изучения материала предыдущих уроков
2) возращать мания к английскому языку.
Оборудование: учебник, разноуровневые карточки, карта достижений

Учебник «Английский в фокусе» для 5 класса (“Spotlight”), авторы Ю. Е. Ваулина, О. Е. Подоляко, Д. Дули, В. Эванс. “Просвещение”, 2006
Цели урока:
1) обобщить и проверить знания и умения учащихся, полученные ими в процессе изучения материала предыдущих уроков
2) вырастить предрасположение к английскому языку.
Оборудование: учебник, разноуровневые карточки, карта достижений

Проект урока

Этап урока

Время

Деятельность учителя

Деятельность ученика

Организационный момент. Целеполагание

2 мин.

Знакомит с темой урока и целью

Ставят себе мета выполнить упражнения на карточках, достичь той отметки, которую желают получить зa урок

Повторение
подвиг c разноуровневыми карточками

 

35 мин

Контролирует и проверяет
Объясняет задания, проверяет

Повторяют пройденный материал. 
приговор выполняют в тетрадях, и заполняют таблицу.

Рефлексия

2 мин

Подводит следствие урока

Сравнивают следствие таблицы с предполагаемым результатом.

Индивидуальное домашнее задание

1 мин

 

Желающие записывают задание

  1. Организационный момент. Целеполагание.
    Teacher: Hello, pupils! I am glad to see you. How are you? Today we’ll check your progress in English. At this lesson you will do some tasks on the cards.
    At the lesson you will do the tasks in cards A, B, C.
    If you want to get a “3” you are to work with Card A.
    If you want to get a “4” you are to work with Card B.
    If you want to get a “5” you are to work with Card C.
    You will have 30 minutes to work with the cards. Don’t forget to register your achievements in the chart. Good luck!
  2.  Повторение.
    I’ll give you 5 min. to revise Unit 7

Работа с разноуровневыми карточками.

Card A

  1.  Write the seasons. What season is it now?

1) s……..r 2) w……. 3) s…….4) a………
2. Circle the odd word out.
1) cold-leaves-warm-hot
2) boots-gloves-scarf-shorts
3) high heels-caps-shoes-trainers
4) Alaska-May-July- April
3. Complete the gaps with the correct word:
•Like •terrible • jumper •freezing •hot • suits

  1. A: What’s the weather …….in Edinburgh today?

B: It’s very ……and sunny.

  1. A: How do I look in this ……?

B: You look lovely. It ….you perfectly.
Card B Write sentences using Present Simple and Present Continuous
For example: I usually walk to school but today I am going by bicycle 

  1. She/usually/wear trainers-wear high heels
  2. He/usually/watch TV-read a book
  3. They/ usually/wear blue shirts-wear green ones
  4. We/ usually/ go swimming –have a picnic

 Card C Complete the sentences with the correct form of the verb in the brackets

  1. I….(not/want) to go out tonight as I …..(study) for a test at the moment
  2. My brother …..(play) football every Sunday but this Sunday he …..(go) camping
  3. Rose …..(talk) to that French tourist at the moment. She …(speak) French well
  4. Tom …..(watch) a film or television now. He …. (not/often/do) this

IV. Рефлексия
Teacher: Dear children! The time is up! Let’s look at the register and analyze our achievements: ___students have done 2cards, ____ students have done 3 cards and ____students have done their best. So you see that still there is much to be done. Our lesson is over. Good buy, children.
V. Индивидуальное домашнее задание.
Teacher: You can write your H/w. (ex.6 p.94)

Серегина Наталья Владимировна
МБОУ Лицей №52, г. Уфа
vasiljeva.nat-84@yandex.ru



Copyright 2020. All rights reserved.

Опубликовано 02.05.2016 asvfedf в категории "Информация